Poziv ministrstvu za objavo ponovne javne razprave
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) predlaga nov zakon o gostinstvu (Zgos-1), ki bi lahko uničil 25% nastanitvenih zmogljivosti slovenskega turizma. Predlog je najbolj restriktiven v Evropi, krši EU Uredbo o kratkoročnem oddajanju, Direktivo o storitvah EU ter uvaja številne ustavno sporne določbe.
Predlog zakona temelji na napačnih predpostavkah ter pomanjkljivih in zavajajočih analizah
Dopolnjeni predlog ZGos-1 prinaša številne bistvene spremembe v primerjavi z javno objavljenim osnutkom z maja 2024. Kljub večkratnim pozivom naši predlogi niso bili upoštevani. S tem se številne državljanke in državljane, ki jih predlog ZGos-1 neposredno zadeva, izloča iz javne razprave o tako pomembnem predpisu, ki jim reže vsakdanji kruh.
Še več, vladni predstavniki niso želeli razkriti ključnih podatkov, kot so: koliko stanovanj bi v primeru sprejetja zakona sploh prešlo iz kratkoročnega v dolgoročni najem, koliko bi jih dejansko prišlo na trg in kakšen bi bil vpliv na cene nepremičnin?
Celo podatki ministrstva kažejo, da ni dokazne vzročno pomembne povezave med številom kratkoročnih najemov in dostopnostjo stanovanj. Število aktivnih kratkoročnih najemov v Ljubljani je od 2019 do 2023 celo upadlo, medtem ko so cene nepremičnin v vseh analiziranih mestih močno narasle. Tudi tuje analize kažejo, da vpliv kratkoročnega oddajanja na cene stanovanj ni dokazan ali pa je zanemarljiv.
Dejanski učinki zakona
Čeprav zakon formalno dopušča kratkoročno oddajanje, pravne določbe dejansko onemogocajo njegovo izvajanje. Pravni pregled kaže, da bo oddajanje v večstanovanjskih stavbah v mestnih jedrih kot so Ljubljana, Pirana, Koper, Izola, Radovljica, Ptuj, Maribor in drugod praktično nemogoče.
A tudi sobodajalci izven mestnih jeder ne bodo nič na boljšem. Kljub temu, da v svoji eno-ali-dvostanovanjski hiši že desetletja oddajajo turistom apartmaje bodo naleteli na nepremostljive birokratske ovire zaradi neusklajenosti z drugo zakonodajo in ne bodo več mogli oddajati.
Na negativne učinke predloga novele zakona o gostinstvu Zgos-1 opozarjajo tudi številne občine. Združenje občin Slovenije (ZOS), ki združuje 144 od 212 slovenskih občin, je dne 13.2.2025 na Ministrstvo poslalo negativno mnenje na predlog zakona, ki ga ocenjuje kot protislovnega, nedodelanega in v sedanji obliki – škodljivega, prav tako na je podobnega mnenja več občin iz Skupnosti občin Slovenije (SOS).
Evropska podpora
Vseevropsko združenje počitniških nastanitev (EHHA) močno podpira slovenske sobodajalce. Združenje EHHA je v vrsti podobnih primerov že večkrat uspešno opozorilo Evropsko komisijo na kršenje prava EU pri podobnih zakonih.
Poziv k ponovni javni razpravi
V Koordinaciji slovenskih sobodajalcev žal opažamo, da želi ministrstvo predlog zakona o gostinstvu pripraviti za hrbtom tistih, ki jih ta najbolj zadeva. »Za predlogom novele zakona sta očitno že dva kroga medresorskih usklajevanj in zbiranja pripomb, predlog je bil medtem deležen izjemno obsežnih sprememb, pa vendar nam Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport kljub dvema sestankoma ni dalo možnosti resnično vsebinskega sodelovanja. Tudi na naše številne poizvedbe po poteku teh postopkov od ministrstva nismo prejeli nobenega odziva, poudarja Katja Rezman, ki dodaja: »V petek, 7. 3. 2025 smo sicer za torek, 11. 3. 2025 ob 16. uri prejeli vabilo za sestanek na MGTŠ, vendar se ob hkratni javni napovedi ministra Hana na STA dne 4.3.2025, da “računa, da bo vlada predlog potrdila sredi meseca, med 13. in 20. marcem” zdi, da je ta sestanek za MGTŠ zgolj formalnost, ob tem, ko so vpliv sobodajalcev na oblikovanje predloga zakon želeli kar se da omejiti.«
Zainteresirana strokovna javnost, več kot 450 lokalnih turističnih organizacij, društev, interesnih združenj in občin iz cele Slovenije ter v tem trenutku preko 1.200 podpisnikov peticije poziva ministra Matjaža Hana in MGTŠ k objavi ponovne javne razprave o predlogu zakona o gostinstvu Zgos-1.
Predstavniki Koordinacije slovenskih sobodajalcev bodo na Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport predali zbrane podpise za ponovno javno obravnavo zakona o gostinstvu Zgos-1 na sestanku jutri (v torek, 11.3.2025) ob 16. uri v prostorih ministrstva.
Zaključek
Trenutni predlog zakona je zaradi številnih protislovij, neživljenjskih ureditev in kršitev slovenskega ter evropskega prava neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Od ministra Hana pričakujemo novo javno razpravo in tudi vsebinsko vključitev v proces oblikovanja življenjskih in smiselnih določb novele Zakona o gostinstvu Zgos-1.
Koordinacija slovenskih sobodajalcev
Združenje Sobodajalcev T: 041 298 271, zdruzenje@sobodajalci.si
Zavod Gostoljubnost slovenskih domov, T: 01 434 26 66, info@zgsd.si
Združenje lastnikov nepremičnin Slovenije T: 051 312 858, zlan@zlan.si